Пиковете са в жегата по обяд
Снимка: Guliver / iStock
Озоновият слой донякъде ни предпазва от слънчевите лъчи и от вредната ултравиолетова радиация. Външният защитен слой на атмосферата обаче е разположен високо – на около 50 километра над земята. А близо по повърхността, в приземния слой, този газ е особено вреден. Защото заедно с другите замърсители на въздуха – прах, фини частици, серен двуокис, азотни окиси, оловни аерозоли и други, образува опасен коктейл и допринася за алергиите.
Щом навън температурите се качат над 27 градуса, озонът, който е в приземния слой, се повишава. Затова пикът на озонови алергии е през лятото, когато температурите са високи и не вали.
Високите нива на озон „събуждат” възпалителни реакции и видимо влошават състоянието не само на алергичните малчугани, но и на тези, които са съвсем здрави, сочат проучвания на Американската академия по алергия, астма и имунология.
Проявите на озонова алергия са познати, но обикновено ги свързваме с други причинители. Те са зачервяване на очите, дразнене в гърлото, кашлица.
Явяват обикновено при децата, които играят в парковете на тревата и близо до земята, защото въздухът на метър и половина височина е особено наситен с вредния газ.
Снимка: Guliver / iStock
По обяд концентрацията на вредния газ е висока там, където търсим спасение от горещините - в парковете и градинките. Особено ниско над земята, където детето остава било, защото си играе в тревата или, когато спи в количката.
Какво трябва да знаем:
- Озоновата алергия е по-честа в градските зони, там, където има интензивен автомобилен поток и въздухът е замърсен. Особено в горещите месеци.
- Децата са по-уязвими от възрастните, защото те дишат учестено и дълбоко. Дори тези, които не страдат от алергии, могат да получат оплакванията, ако прекарват часове в градинката по обяд.
- Нивото на озон във въздуха е най-ниско при изгрев слънце, а пикът идва към 16 . Затова подходящото време за разходка в парка е сутрин до 10 часа, късно след обяд или привечер.
- При алергични оплаквания, разходките трябва да са кратки, без физическо натоварване.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари